“Şimdi Okul Zamanı, Şimdi Başarma Zamanı“ Projesinin Açılışı, Vali Mahmut DEMİRTAŞ’ın Katılımıyla Gerçekleştirildi


İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Güney Adana Kalkınma Projesi kapsamında hazırlanan "Şimdi Okul Zamanı, Şimdi Başarma Zamanı" projesinin açılışı Vali Mahmut Demirtaş’ın katılımıyla gerçekleştirildi.
 
 Şehit Yunus Uğur Ortaokulunda düzenlenen projenin açılış törenine Vali Mahmut Demirtaş, Seyhan İlçe Kaymakamı Şenol Bozacıoğlu, İl Milli Eğitim Müdürü Turan Akpınar, kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri, okul yöneticileri, öğrenciler ve veliler katıldı.
 
Vali Demirtaş, “Güney Adana Projesi İnsan Odaklı Bir İletişim Projesidir”
 
Vali Mahmut Demirtaş, Güney Adana Kalkınma Projesi tanıtım videosunun izlenmesiyle başlayan ve daha sonra dile getirilen konuşmaların ardından yaptığı açıklamada, Güney  Adana Kalkınma Projesi'nin aslında bir iletişim projesi olduğunu kaydetti.
 
Vali Demirtaş, konuşmasında şu ifadelere yer verdi; İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz tarafından düzenlenen “Şimdi Okul Zamanı, Şimdi Başarma Zamanı” projesinin açılış programına hoş geldiniz diyor, sizleri sevgiyle ve saygıyla selamlıyorum. İletişim, en basit tanımıyla kişilerin birbirini anlamasıdır. Bu açıdan değerlendirdiğimizde Güney Adana Kalkınma Projesi, aslında bir iletişim projesidir. Kişilerin birbirini anladığı, karşılıklı konuştuğu, birbirini can kulağı ile dinlediği, ortak aklın harekete geçtiği, sıkıntıların aşılmaya çalışıldığı aktif bir süreçtir. Güney Adana Kalkınma Projesi, insanı merkeze koyan, insan odaklı bir projedir. Adana’mızın Güney Bölgesinde yaşayan insanımıza dokunan bir projedir. Bölgede dokunmamız gereken en önemli sorunların başında, hiç kuşkusuz eğitim gelmektedir.
 
“Velilerimizin de Üstlenmeleri Gereken Sorumlulukları Var”
 
Okullarımızın fiziki altyapısının güçlendirilmesi, erken okul terki, devamsızlık, okul-veli işbirliğinin sağlanması, okullaşma oranları, çocuklarımızın terör ve uyuşturucudan uzak tutulması, bölgede çözülmesi gereken belli başlı sıkıntılardır.Dile getirdiğimiz bu sorunların çok çeşitli çözüm yolları vardır. Bizim idare olarak yerine getirmemiz gereken yükümlülükler, sizlerin veli olarak üstlenmeniz gereken vazifeler vardır. El birliği ile bu sıkıntıların üstesinden geleceğimize eminim. Zira istikametimiz ortaktır.
 
“En Nadide Varlıklarımız Olan Çocuklarımız İçin Elele Vermeliyiz”
 
En nadide varlıklarımız olan evlatlarımız için hedeflerimizi birleştiriyoruz. Onların daha iyi bir şehirde yaşamaları, daha iyi bir mahallede ikamet etmeleri, daha iyi bir okulda okumaları ve sağlıklı bir gelecek yaşamaları için var gücümüzle çalışıyoruz. Bu sebeple el ele vermeliyiz. Yavrularımızı kötü niyetli insanların ellerine teslim etmemeliyiz. Onları, terörün ve uyuşturucu tacirlerinin kucağına bırakmamalıyız. Aile olarak, anne baba olarak sorumluluklarımız var. Dikkatli olmalı, çocuklarımız kiminle arkadaşlık yapıyor, kiminle geziyor, kiminle konuşuyor, takip etmeliyiz.
 
“Aileler, Rehber Öğretmenlerimizle Daima İletişim Halinde Olmalı”
 
Çocuğunuza zarar verdiğini düşündüğünüz arkadaşları varsa, alışkanlıklarında, davranışlarında olumsuz değişiklikler görüyorsanız, mutlaka okul idarecilerimize ve rehber öğretmenlerimize bildirin. Mahallelerinizde yaşanan olumsuz hiçbir durumu küçümsemeyin. Bunları anında muhtarlarımızla, polisimizle, jandarmamızla paylaşıp çözüme siz de katkı sağlayın.
 
“Anneler, Bu Projedeki En Önemli Paydaşımız”
 
Güney Adana Kalkınma Projesi kapsamında hazırlanan “Şimdi Okul Zamanı, Şimdi Başarma Zamanı" projesi temelde okulu bir cazibe merkezi haline getirmeyi amaçlamaktadır. Proje açılışının “Anneler Eğitimi Konuşuyor” etkinliği ile yapılması, bir ömür yavrularının üzerinden ellerini çekmeyen kıymetli annelerimizin, bu projede en önemli paydaşımız olacaktır.
 
“Kadınlarımızın ve Kızlarımızın Meslek Sahibi Olmaları, Gelecekleri İçin Çok Önemli”
 
Toplumda kadınlarımızın, annelerimizin üstlendiği birçok görev olduğunu, olması gerektiğini bir kez daha vurgulamak istiyorum. Kadınlarımızın, kızlarımızın gelecekte kendi ayakları üzerinde durabilmeleri için eğitimlerini tamamlamaları gerektiğini, meslek sahibi olmalarının önemini bir kez daha hatırlatmak istiyorum. Bugünkü etkinliğimizde eşlerimizin de annelerimize destekleri çok önemli. Kuvvetli bir dayanışma içerisinde olduklarını görmek bizleri ziyadesiyle mutlu ediyor. Karşılaşılan sıkıntılar, onların annelerimize verecekleri desteklerle bir bir aşılacaktır. Kadınlarımızın ellerinin değdiği her işin güzel ve bereketli olacağına, sonuçlarının hayırla neticeleneceğine inanıyorum.
 
“Eğitimci-Yazar Sıtkı Aslanhan’a Teşekkür Ediyorum
 
Bu vesile ile Eğitimci-Yazar-Kişisel Gelişim Uzmanı Sayın Sıtkı Aslanhan’ teşekkür ediyorum. Güney Adana Kalkınma Projesi Kapsamında, İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzün hazırladığı “Şimdi Okul Zamanı, Şimdi Başarma Zamanı” projesinin hayırlı olmasını temenni ediyor, proje paydaşlarına başarılar diliyorum. Sizleri sevgiyle ve saygıyla selamlıyorum”.
 
Vali Mahmut Demirtaş’ın konuşmasının ardından “Şimdi Okul Zamanı, Şimdi Başarma Zamanı” adlı proje, Eğitimci-Yazar ve Kişisel Gelişim Uzmanı  Sıtkı Aslanhan’ın söyleşisiyle sürdü.