“Yarınlar Eğitimle, Eğitim Okul Öncesi İle” Projesi’nin Açılış Töreni, Vali Mahmut DEMİRTAŞ’ın Katılımıyla Gerçekleştirildi


Adana Valiliğinin öncülüğünde sürdürülen Güney Adana Kalkınma Programı kapsamında, İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nce düzenlenen 'Yarınlar Eğitimle, Eğitim Okul Öncesi ile Projesi'nin açılış töreni, Vali Mahmut Demirtaş’ın katılımıyla gerçekleştirildi
 
Seyhan İlçesi'ndeki Hafsa Sultan Anaokulu'nda gerçekleştirilen törene Vali Mahmut Demirtaş’ın yanı sıra Eşi Hanımefendi Beyhan Demirtaş, Vali Yardımcısı Mustafa Yavuz, Seyhan Kaymakamı Şenol Bozacıoğlu,  İl Milli Eğitim Müdürü Turan Akpınar'ın ve çok sayıda, kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri, veliler, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.
 
Amaç, Okul Öncesi Eğitimin Benimsenmesini ve Yaygınlaşmasını Sağlamak
 
Etkinliğin açılış konuşmasını yapan İl Milli Eğitim Müdürü Turan Akpınar, projeyi düzenlemekteki amaçlarının “okul öncesi eğitimin toplumun tüm kesimlerince benimsenmesi ve yaygınlaştırılmasını sağlamak” olduğunu söyledi. Akpınar, “ okul öncesi eğitim kurumları çocuklarımıza aile ortamında edindikleri temel alışkanlıkları pekiştirme, kaliteli zaman geçirme, paylaşımda bulunma, problemleri çözme ve bir takımın parçası olma gibi imkanlar sunar. Bu yönüyle bakıldığında anaokulları çocukların içindeki yetenekleri keşfettikleri ve bunları geliştirdikleri yerlerdir” dedi.
 
Vali Demirtaş, “Bugünün Dünyası Artık Planlı,Programlı Okul Öncesi Eğitimi Elzem Kılmaktadır”
 
Öğrencilerin çiçeklerle karşıladığı Vali Mahmut Demirtaş ise konuşmasında, "Bugünün dünyası artık planlı, programlı okul öncesi eğitimi elzem kılmaktadır. Bu nedenle okul öncesinde velilerimize anne-baba eğitimleri vermeyi, okullarımızda sosyal etkinlik sayılarını katlamayı ve böylelikle okullaşma oranını yüzde 20 artırmayı hedeflediğimiz projeyi başlatıyoruz. Bu sayede ailelerimize okul öncesi eğitimde yeni bir ufuk açıyoruz" diye konuştu.
 
"Ailelerimiz ve Velilerimizin, Okul Öncesi Eğitimin Önemini Kavramaları Çok Önemli"
 
Proje kapsamında, Güney Adana Bölgesi'nde yer alan 20 müstakil anaokulunda Eylül ayında 2 bin 372 olan okul öncesi eğitime devam eden öğrenci sayısının, 3 bin 695'e çıkarıldığını aktaran Vali Demirtaş, şunları kaydetti:  "Bin 323 yeni öğrenci okul öncesi eğitime kazandırılırken, yüzde 30'luk artışla proje hedefleri şimdiden aşılmıştır. Bu sebeple proje ekiplerimizi yürekten kutluyor, başarılarının devamını diliyorum. Eğitim, öğrenci-öğretmen-veli üçgeninden oluşan bir platformdur. Bu birliktelik ne kadar bilinçli ve sağlıklı olursa, çocuklarımızda o oranda sağlam bir kişilik kazanırlar. Bunun için başta kıymetli velilerimizin, anne-babaların okul öncesi eğitimin önemini kavraması gerekir. Bilinç düzeyini yükseltmek için proje kapsamında bölge okullarımızda seminerler, atölye faaliyetleri düzenleyeceğiz. Güney Adana Bölgesindeki okullarımızda görev yapan idareci ve öğretmenlerimizin kapısını çalmadıkları tek bir hane bırakmaması gerekir. “
 
"Güney Adana’nın Tarihini Yeni Baştan Yazıyoruz"
 
Bu programla Güney Adana Bölgesinde eğitimin sadece bir kesimini değil, her düzeyini inceleyen, çocuklarımızı, gençlerimizi her seviyede kucaklayan, onları çağın gerektirdiği bilgi ve teknoloji ile donatmayı amaçlayan bir yapıyı hayata geçiriyoruz. Eğitim alanında bu projeleri gerçekleştirirken, sağlığa, güvenliğe, istihdama, sosyal hayata, ekonomiye dair diğer kurumlarımızın uygulayacakları projelerle Güney Adana'nın tarihini yeni baştan yazıyoruz. En kıymetli hazinemiz olan beşeri sermayemizi ilmik ilmik yeniden dokuyoruz."
 
Konuşmaların ardından Vali Mahmut Demirtaş ve eşi Hanımefendi Beyhan Demirtaş ile protokol üyeleri, sınıfları gezerek öğrencilere boyama kitapları, oyuncaklar ve çeşitli hediyeler verdi.