“Güney’in Turuncu, Kadınların Umudu” Projesinin Açılış Töreni, Vali Mahmut DEMİRTAŞ’ın Katılımıyla Gerçekleştirildi


“Güney Adana Kalkınma Programı” Kapsamında İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nün öncülüğünde, proje paydaşları olan İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Seyhan Belediye Başkanlığı ve İl Ticaret Müdürlüğü’nce gerçekleştirilen,  “Güney’in Turuncu, Kadınların Umudu” projesinin açılışı Vali Mahmut Demirtaş’ın katılımıyla gerçekleştirildi.
 
Turunç, Reçel Olarak Değerlendirecek. Dezavantajı Kadınlar Girişimciliğe Adım Atacak
 
Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü toplantı salonunda gerçekleştirilen ve binlerce yıldır Akdeniz Havzasında yetişmekte olan ancak ekonomik bir değeri bulunmayan turunç’un, reçelinin yapılarak, “Teorik ve Uygulamalı Eğitimlerle Güney Adana Bölgesindeki dezavantajlı kadınların kendi işlerini kurmalarını sağlamayı, sosyal ve ekonomik yaşama katılımları için cesaretlendirmeyi, mesleki becerilerini geliştirmeyi” amaçlayan projenin açılış törenine Vali Mahmut Demirtaş’ın yanı sıra Eşi Hanımefendi Beyhan Demirtaş, Adana Milletvekili Elif Doğan Türkmen, Seyhan Kaymakamı Şenol Bozacıoğlu Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar,  proje paydaşları ile kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri, oda başkanları ve davetliler katıldı.
 
Güney Adana Kalkınma Projesinin çoğunlukla kadınlara yönelik bir proje olduğunu söyleyen Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar, "Bu da başka bir anlam taşıyor. Çünkü kadını olmayan bir evin erkeği de mutlu değildir. Dolayısıyla kadının mutluluğu evin de mutluluğudur ve bütün Türkiye'nin mutluluğudur. "dedi.
 
Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü ise, daha iyi koşullarda ve refah içinde yaşamak için Adana'ya gelen vatandaşlar için bu projelerin desteklenmesi gerektiğini söyledi.
 
Vali Mahmut Demirtaş, “Kadınlarımıza Emeklerinden Dolayı Teşekkür Ediyorum”
 
Vali Mahmut Demirtaş ise konuşmasında, "Kadınlarımızın da kendilerine göre sorumlulukları var, aile geçindiriyorlar. Bunun için büyük fedakarlık göstererek çalışıyorlar. Onlara emeklerinden dolayı teşekkür ediyorum. Narenciye üretiminin hemen hemen üçte birini Adana üretiyor. Ağaçtan düşen, çürüyen ve satılamayan meyvelerden nasıl tasarruf ederiz diye aklımıza böyle bir proje geldi. Amacımız bu ürünlerin daha kaliteli bir şekilde değerlendirmek, vatandaşlarımıza ulaştırabilmek ve bunun sonucunda bu bölgedeki bütün vatandaşlarımıza dokunmak istiyoruz” cümlelerine yer verdi. Vali Demirtaş, sözlerini şöyle sürdürdü; ”Adana, Akdeniz Bölgesinin en önemli tarım, sanayi, ticaret ve turizm merkezlerinden biridir. Adana, ülkemizin Ortadoğu’ya açılan kapısı ve stratejik konumu ile bereketli toprakların diyarı Çukurova’nın merkezi durumundadır. Turunçgiller ise, Güneyin incisi Adana’mızın sembollerinin başında gelmektedir. Adı Adana ile neredeyse özdeş olan turunç, ekonomik değeri olmamakla birlikte aşılama yöntemi ile diğer narenciye ürünlerinin yetiştirilmesine yaramaktadır. Bugün narenciyede ülke üretimimizin üçte birini karşılayan ilimiz, bu oranla üretimde birinci sırada yer almaktadır. Üretimin bu denli yoğun yapıldığı, gerek yurt içi gerekse yurt dışına ihracatı gerçekleşen narenciyenin, ilimize sağladığı katma değere,    “Güneyin Turuncu Kadınların Umudu” projesi ile maddi değeri olmayıp süs bitkisi olarak kullanılan turuncu da katarak yeni bir hareket alanı daha kazandırıyoruz. İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğümüz tarafından Güney Adana Kalkınma Programı kapsamında hazırlanan “Güneyin Turuncu Kadınların Umudu” projesi ile Güney Adana Bölgesinde yaşayan kadınlarımıza turunç reçeli yapımı ile ilgili sertifika programları düzenleyeceğiz. Öncelikle teorik, ardından pratik eğitimlerden geçecek olan katılımcılarımız, ürettikleri reçelleri marketlerde açacakları stantlarla tüketiciye ulaştıracak. Böylelikle kadınlarımıza kendi ayakları üzerinde durma, kendi hayallerini gerçekleştirme fırsatını vereceğiz. Ayrıca eğitimlerin sonunda KOSGEB Yeni Girişimci Destek Programı ile uygulamalı girişim desteği eğitimleri alan kadınlarımızın, hibe desteklerinden faydalanmalarının da yolunu açacağız. Güney Adana Kalkınma Programının, toplumumuzun dezavantajlı kesimlerini önceleyen, insan odaklı bir yerel kalkınma hareketi olduğunu vurgulamakta bir kez daha yarar görüyorum. Açılışını gerçekleştirdiğimiz 20’nin üzerinde proje ile Güney Adana Bölgesinde yaşayan insanımıza dokunmaya başladık. Çok şükür emeklerimizin karşılığını görmekten büyük mutluluk duyuyoruz. Program kapsamında üretilen 43 projenin geriye kalanlarının açılışlarını ve uygulamalarını da en kısa zamanda hep birlikte göreceğiz.
 
Kadınlarımızın Sosyal ve Ekonomik Hayata Katılmalarını Fevkalade Önemsiyoruz
 
Güney Adana Kalkınma Programıyla eğitimden, sağlığa, istihdamdan emniyete, dört başı mamur, topyekun bir kalkınma programını hayata geçiriyoruz. Çocuklarımızdan gençlerimize, yaşlılarımızdan kadınlarımıza, hastalarımızdan işsizlerimize varıncaya kadar her kesimden vatandaşımızın bölgede kronikleşen sıkıntılarına yerinde ve sürdürülebilir çözümleri tüm kurumlarımızla birlikte bulacağız. Böylelikle şehrin Güneyi ile Kuzeyi arasındaki gelişmişlik farkını ortadan kaldıracağız. Kadınlarımızın sosyal ve ekonomik hayata katılmalarını fevkalade önemsiyoruz. Beşeri sermayemizin yarıdan fazlasını oluşturan kadınlarımızın bilgi, kültür, yetenek ve becerilerinden, ürettiğimiz ve üreteceğimiz projelerle yararlanmak mecburiyetindeyiz. Bu sebeple toplumun kadınlarımızın önüne koyduğu engelleri ortadan kaldıracak adımları bir bir atıyoruz. Kadınlarımıza kendi kimliklerini ifade edebilecekleri platformlar oluşturuyoruz. Kendilerini özgür hissedip psikolojik ve ekonomik olarak ayağa kalkacakları hareket alanları açıyoruz. Kısacası Güneyin Turuncunu, Kadınlarımızın Umuduna dönüştürüyoruz. Bu vesile ile Güney Adana Kalkınma Programı Kapsamında, İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğümüzün hazırladığı “Güneyin Turuncu Kadınların Umudu” projesinin hayırlı olmasını temenni ediyor, proje paydaşlarına başarılar diliyorum”
 
Dile getirilen konuşmaların ardından açılış töreni, projenin amaç ve hedeflerine ilişkin sunumlarla sürdü.