ADANA BİLİM ŞENLİĞİ


Yönetici Kurum: İl Milli Eğitim Müdürlüğü

Proje Ekseni: Eğitim

Proje Konusu: Her yaştan bireyin bilimsel sürece dâhil olmasına fırsat sunmak ve bilimin toplumun tüm katmanlarına yayılmasını sağlamak

Proje Hedef Kitlesi: Güney Adana Bölgesinde eğitim alan öğrenciler, velileri, öğretmenleri ve kurum yöneticileri

Proje Ortak ve Paydaşları: Bilim ve Teknoloji Üniversitesi, Çukurova Üniversitesi, Büyükşehir Belediye Başkanlığı, Yüreğir Belediye Başkanlığı, Seyhan Belediye Başkanlığı, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü, İl Sağlık Müdürlüğü, İl Emniyet Müdürlüğü, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, İŞKUR, KOSGEB, Çukurova Fuarcılık A.Ş., Kızılay, AOSB, ATO, ASO.

Proje Başlangıç ve Bitiş Tarihi: EYLÜL 2017 - AĞUSTOS 2018

“Adana Bilim Şenliği” ile bilim ve toplumu birbirine yaklaştırarak bilim kültürünün yaygınlaşmasına katkı sağlanması hedeflenmektedir. Güney Adana Bölgesinde öğrenciler, bilimsel araştırma süreçlerine dâhil olmada problem yaşamaktadırlar. “Adana Bilim Şenliği” ile Güney Adana Bölgesinde bulunan öğrencilerin büyük oranda bilimsel araştırma süreçlerini tanımaları ve bu süreçlere katılımları sağlanacaktır.

"Adana Bilim Şenliği" öğrencilere ve yetişkinlere astronomi, bilim, teknoloji, zooloji, mühendislik, matematik vb. alanlarda çalışmalara katılma fırsatı sunacaktır. Katılımcıların dâhil olacakları etkinlikler ile bilimi günlük yaşamlarına yansıtacakları bir ortam sunulacaktır. Her yaştan insanın bilimi ve dünyayı tanımasına ve geniş bir bilimsel sürece dâhil olmalarına fırsat sunulacaktır. 120 atölye, 12 konuşmacı ve 300 gönüllünün görev alacağı Adana Bilim Şenliği 24-26 Mayıs 2018 tarihlerinde 3 gün sürecek olup, yaklaşık 100.000 kişinin katılımı beklenmektedir.

"Adana Bilim Şenliği" gözlem, atölye çalışmaları, içeriği oyunlar yoluyla aktaran etkinlikler (doğa ve bilim oyunları, vb.), sanatsal faaliyetleri aktaran etkinlikler, drama, tiyatro ve sahne şovları, sergi ve gösteriler, söyleşi, seminer, panel vb., grup çalışmaları, deneysel çalışmalar, etkileşimli uygulamalar ve yarışmalar gibi etkinlikleri de kapsayacaktır. Proje, Ağustos 2018'de son bulacaktır.

Projenin tamamlanması ile bölgedeki her yaştan insanın bilimle tanışmasına fırsat tanınmış olacaktır. Gençlerin yeteneklerini keşfetmelerine imkân tanınarak gelecekleri hakkında doğru kararlar verebilmeleri sağlanacaktır.