BİRLİKTE BİZ HEP BERABERİZ


Yönetici Kurum: Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü

Proje Ekseni: Sosyal Destek

Proje Konusu: Güney Adana bölgesinde yaşayan engelli çocuklarımızın genel sorunlarını belirleyerek onlara daha iyi bir hayat yaşamaları için kamu hizmetlerinin ve denetimlerinin daha aktif uygulanmasıdır.

Proje Hedef Kitlesi: Güney Adana bölgesinde ikamet eden engelli çocuklar.

Proje Ortak ve Paydaşları: İl Sağlık Müdürlüğü, Büyükşehir Belediye Başkanlığı, Seyhan Belediye Başkanlığı, Yüreğir Belediye Başkanlığı.

Proje Başlangıç ve Bitiş Tarihi: EYLÜL 2017 - AĞUSTOS 2018

Engelli çocuklar, özellikle sosyal hayata uyum anlamında sıkıntı çekmektedirler. Bu sıkıntıların çözülmesi ve hayatlarının kolaylaştırılması gerekmektedir. Engellilerimizin yaşam, ulaşım, sosyal aktivitelerde karşılaştıkları engelleri ortadan kaldırmak için“ Birlikte Biz Hep Beraberiz ” projesi geliştirilmiştir.

Adana Valiliğimizin koordinesinde yürütülen Güney Adana Kalkınma Programı kapsamında Adana Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğünce “ Birlikte Biz Hep Beraberiz ” projesi hazırlanmıştır. Projenin amacı; engelli çocuklarımızın genel sorunlarını belirleyerek onların yaşam kalitesinin arttırılması için kamu hizmetlerinin ve denetimlerinin daha aktif uygulanması ve ailelerine bilinçlendirme eğitimlerinin yapılmasıdır

Eylül 2017’de başlayacak proje ile engelli çocuklarımızın karşılaştıkları sorunlar istikametinde kuruluşlarımızdan; Yedipınar Engelli Çocuklar Rehabilitasyon Merkezinde gerekli rehabilite çalışmaları yapılarak çocuklarımızın toplumsal hayatta erişilebilirlik sorunlarının çözüme kavuşturulması planlanmaktadır. Proje kapsamında engelli çocuklarımız, bahsi geçen kuruluşumuza belirli bir plan doğrultusunda getirilerek rehabilite çalışmaları yapılacak ve projenin sürdürülebilirliği sağlanacaktır. Proje, Ağustos 2018'de son bulacaktır.

Projenin uygulanması ile Güney Adana bölgesinde yaşayan engelli çocukların hayata daha sıkı tutunmaları sağlanmış olacaktır. Böylece engellilerimizin de bu hayatta ben de varım diyerek sosyal uyumları geliştirilmiş olacaktır.