ENGELİN, ENGELİM


Yönetici Kurum: Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü

Proje Ekseni: Sosyal İçerme

Proje Konusu: Bedensel engelli bireylerin toplumsal entegrasyonunun güçlendirilmesine spor yoluyla katkı sağlamaktır.

Proje Hedef Kitlesi: Güney Adana bölgesinde yaşayan bedensel engelli gençler

Proje Ortak ve Paydaşları: Büyükşehir Belediye Başkanlığı, Seyhan Belediye Başkanlığı, Yüreğir Belediye Başkanlığı, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü , İl Milli Eğitim Müdürlüğü, İl Sağlık Müdürlüğü, Kent Konseyi Engelli Meclisi.

Proje Başlangıç ve Bitiş Tarihi: AĞUSTOS 2017 - EYLÜL 2018

Türkiye'de ülke nüfusunun yaklaşık yüzde 12'si engellilerden oluşmaktadır. OECD ve BM Kalkınma Programına göre Avrupa Birliği’nde engellilerin yüzde 29,9’u yoksulluk riski altındayken Türkiye'de bu oran yüzde 77,1’dir. Adana’da ise 46.788 bedensel engelli birey yaşamaktadır. İlimizde yoksulluk sınırında ve yoksulluk sınırının altındaki ailelerin büyük çoğunluğu Güney Adana bölgesinde ikamet etmektedir. Adana Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü istatistiklerine göre, Adana’da engelli evde bakım yardımı yapılan kişi sayısı Seyhan’da 5700, Yüreğir’de 3500’dür.

Yoksulluk ve fiziksel engellilik durumu ile birlikte oldukça kırılgan bir grubu oluşturan Güney Adana Bölgesindeki engelli bireylerin sosyal entegrasyonuna yardımcı olacak projelere ihtiyaç duyulmaktadır. Sağlığın, fiziksel gücün, dayanıklılığın, sosyalleşmenin ve psikolojik iyi olma halinin spor ile arttırıldığına şüphe yoktur. Engel türü ve derecesi ne olursa olsun hareket etme, egzersiz yapma, sportif aktivitelere katılma bireye haz vermekte, hareket etmekten duyulan haz da bireyin yaşam motivasyonunu arttırmaktadır. Bu çerçevede, Adana Valiliğimizin koordinesinde yürütülen Güney Adana Kalkınma Programı kapsamında, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğünce ”Engelin, Engelim” projesi hazırlanmıştır. Projenin amacı; bedensel engellilerin toplumsal entegrasyonunun güçlendirilmesine spor yoluyla katkı sağlamaktır.

14 Ağustos 2017 tarihinde başlayan proje ile Güney Adana’da yer alan mahallelerde ikamet eden bedensel engelli çocuk ve gençler, Atatürk Yüzme Havuzu ve Ayas Yüzme Havuzunda; Pazartesi, Çarşamba ve Cuma günleri, birer saat yüzme eğitimine tabi tutulmaktadır. 25 Eylül 2017 tarihinden itibaren yüzme eğitimine katılan gençler ile Nihat Geven Spor Salonunda haftanın 2 günü voleybol çalışmaları yapılacaktır. 3 Haziran 2018 tarihinde yamaç paraşütü etkinliği yapılacaktır. Proje, 29 Haziran 2018 tarihinde son bulacaktır.

Projenin uygulanması ile Güney Adana bölgesinde yaşayan bedensel engelli bireylerin kişisel gelişim eğitim programları vasıtasıyla toplumsal uyum sorunlarının azaltılmasına katkı sağlanacaktır.