GENÇLİK GELECEĞİMİZDİR


Yönetici Kurum: İl Emniyet Müdürlüğü

Proje Ekseni: Güvenlik

Proje Konusu: İlimizin muhtelif yerlerinde sokakta çalışan/çalıştırılan, dilendirilen, sağlıksız işletmelerde çalışan, suça sürüklenen, çeşitli nedenlerle okulu bırakan 15-25 yaş aralığındaki 40 çocuk ve gencimizin, sokakta çalışma nedenlerinin belirlenmesi ve belirlenen bu nedenlere yönelik çözüm üretilmesi, okul çağını geçen çocuklara verilecek meslek edindirme kursları neticesinde iş imkanı yaratılması ve istihdam edilmelerinin sağlanması ile çocuğu sokağa iten nedenlerin ortadan kaldırılmasını sağlamaktır.

Proje Hedef Kitlesi: Adana da sokakta çalıştırılan ve Güney Adana Bölgesinde bulunan 15 mahallede (19 Mayıs, Koza, Yeşilbağlar, Başak, Bahçelievler, Yunus Emre, Anadolu, Dedekorkut, Sinanpaşa, Gülbahçesi, Barış, Mithatpaşa, Demetevler, Narlıca, Meydan) ikamet eden 7-25 yaş aralığındaki 105 çocuk ve genç

Proje Ortak ve Paydaşları: Büyükşehir Belediye Başkanlığı, Seyhan Belediye Başkanlığı, İŞKUR, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, ATO, ASO

Proje Başlangıç ve Bitiş Tarihi: EKİM 2017 - AĞUSTOS 2018

Adana Emniyet Müdürlüğü verilerine göre 2016-2017 yılları verilerine göre Adana’da sokakta çalıştırılan Türk uyruklu 105 çocuk ve genç olduğu görülmektedir. Bu çocuklar, daha iyi bir yaşam beklentisi ile göç etmiş ancak yoksulluk içerisinde hayatını idame ettirmeye çalışan ailelerin çocuklarıdır. Sokaklarda çalışmak onlar için öncelik olduğundan çocukların okul devamsızlıkları oldukça yüksektir. Eğitim hayatları ikinci plana atılmış durumdadır. Sokakta çalışan çocuk sayısının artması ailelerinin yoksul olmasından kaynaklanmaktadır.

Bu çerçevede, Adana Valiliğimizin koordinesinde yürütülen Güney Adana Kalkınma Programı kapsamında Adana Emniyet Müdürlüğünce ‘’Gençlik Geleceğimizdir” projesi hazırlanmıştır. Bu proje ile; İlimizin muhtelif yerlerinde sokakta çalışan/çalıştırılan, dilendirilen, sağlıksız işletmelerde çalışan, suça sürüklenen, çeşitli nedenlerle okulu bırakan 15-25 yaş aralığındaki 40 çocuk ve gencimizin, sokakta çalışma nedenlerinin belirlenmesi ve belirlenen bu nedenlere yönelik çözüm üretilmesi, okul çağını geçen çocuklara verilecek meslek edindirme kursları neticesinde iş imkanı yaratılması ve istihdam edilmelerinin sağlanması ile çocuğu sokağa iten nedenlerin ortadan kaldırılmasını hedeflenmektedir.

Proje Eylül 2017’de başlayacaktır. Sokakta çalışan ve güney adana bölgesinde bulunan 15 mahallede ikamet eden yaşları 7-25 yaş arası 105 çocuk ve gencin  aile bireylerine Seyhan RAM Müdürlüğünde görevli uzman personel tarafından bilgilendirme semineri düzenlenecektir.

Emniyet Müdürlüğü veri tabanından yararlanılarak tespit edilen 15-25 yaş aralığındaki 40 gencimiz, İŞKUR kanalıyla meslek edindirme kurslarına yönlendirilecektir.

Proje kapsamında belirlenen 15-25 yaş aralığındaki 40 gencimize yönelik Tarsus Hayvanat Bahçesi gezisi düzenlenecektir.

 

Sokakta çalıştırılan çocuk sayılarını minimize edebilmek için; Çocuk Şube Müdürlüğü Suç Önleme Büro Amirliği ekiplerince sokakta çalıştırılan çocuklara özellikle kavşaklarda çalışanlara yönelik planlı ve şok uygulamalar yapılarak kalıcı ve etkin çözümler üretilmesi sağlanacaktır. Asayiş Şube Müdürlüğü Güven Timleri ve Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü ekiplerince suçun odağı haline gelen bölge, mahalle ve sokakta mahallere denetim sayıları arttırılacaktır. Ortaokul ve lise dengi okul önü ve çevresinde bulunan market ve büfelere denetlemeler yapılarak zararlı maddelerin satışı yapılan umuma açık yerlere cezai yaptırım uygulanacaktır.

Proje Ağustos 2018 tarihinde son bulacaktır.

Projenin tamamlanması ile, sokakta çalıştırılan çocukları bekleyen tehlikeler konularında yapılan bilgilendirme ve bilinçlendirme faaliyetleri ile önce ailelerde daha sonrada kamuoyunda farkındalık yaratılacaktır. Adana da sokakta çalışan ve suça sürüklenen çocuk sayılarının asgari seviyeye düşürülmesi ve çocukların meslek edindirme kursları vasıtasıyla sokaktan uzak tutulması beklenmektedir.