İYİLİKTE BİR-İZ


Yönetici Kurum: İl Müftülüğü

Proje Ekseni: Sosyal Uyum

Proje Konusu: Güney Adana’da yaşayan bireylerin ve toplumsal bütünleşme, kardeşlik ve dayanışma konularında farkındalık oluşturmaktır.

Proje Hedef Kitlesi: Güney Adana bölgesinde yaşayan vatandaşlarımız.

Proje Ortak ve Paydaşları: Büyükşehir Belediye Başkanlığı, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Seyhan Belediye Başkanlığı, Yüreğir Belediye Başkanlığı, Muhtarlıklar, STK’lar.

Proje Başlangıç ve Bitiş Tarihi: EYLÜL 2017 - AĞUSTOS 2018

75 Cami, 20 Kur’an Kursu ve 10 okulda yapılacak olan “İyilik Zor Değil” seminerleri ile 20 bin kişiye ulaşılması, kurulacak olan “iyilikhaberleri.com” internet sitesi ve aynı isimdeki sosyal medya ağları üzerinden de 300 bin kişi olmak üzere, toplamda 330 bin kişiye ulaşılması hedeflenmektedir.

Dünya genelinde her geçen gün savaş, şiddet, hırsızlık, taciz vb. kötülüklerin ve kötü haberlerin yaygınlaşıyor olması, tüm toplumları rahatsız etmektedir. Dünyadaki bu kötü gidişat ülkemizi de olumsuz etkilemekte, bu durum toplumumuzu ümitsizlik ve karamsarlığa sevk etmektedir. Ülke genelinde kötü bir imaja sahip olan Adana ise, medyada olumsuz haberlerle anılmakta ve bu haberlerle ön plana çıkmaktadır. Haberlere konu olan olumsuz vakaların büyük çoğunluğu Güney Adana Mahallelerinde yaşanmaktadır. Kötülüklerin gündemin ilk sıralarında yer alması, kötülüğü yaygınlaştıran en önemli etkenlerden biridir. Adana’nın kötü imajını değiştirmek için başta kötülüklerin odağı haline gelen, Güney Adana mahalleleri olmak üzere, şehrin tamamında iyilikleri arttırmak ve iyilik haberlerini gündemin ilk sıralarına çıkartmak gerekmektedir.

Adana Valiliğimizin koordinesinde yürütülen Güney Adana Kalkınma Programı kapsamında, Adana İl Müftülüğünce “İyilikte Bir-İz” projesi hazırlanmıştır. Projenin amacı, Güney Adana mahallelerimizin, olumsuz haberlerle gündeme gelmesini minimize etmek, bu mahallelerde iyiliği yaygınlaştırmak, iyiliğe olan farkındalığı arttırmak, iyilik yapmayı teşvik etmek ve gündemin ilk sıralarında iyilik haberlerinin yer almasını sağlamaktır.

Eylül 2017'de başlayacak proje ile Güney Adana mahallelerinde yaşayan 10 bin kişinin “İyilik Gönüllüleri” grubuna katılımın sağlanması, 75 Cami, 20 Kur’an Kursu ve 10 okulda yapılacak olan “İyilik Zor Değil” seminerleri ile 20 bin kişiye ulaşılması, kurulacak olan “iyilikhaberleri.com” internet sitesi ve aynı isimdeki sosyal medya ağları üzerinden de 300 bin kişi olmak üzere, toplamda 330 bin kişiye ulaşılması hedeflenmektedir.

Proje kapsamında, bölgede farkındalık oluşturmak istenilen iyilik konularında gönüllü olarak görev alacak kişilerden oluşan “İyilik Gönüllüleri” grubu oluşturulacaktır. Toplum içerisinde küçük/basit görülen, ancak toplumun kaynaşmasına ve huzuruna çok büyük katkısı olan, selamlaşmak, gülümsemek, güzel sözlü olmak gibi kolaylıkla yapılabilecek davranışlarıyaygınlaştırmak için “İyilik Zor Değil” seminerleri düzenlenecektir. Bölgede iyi haberlerin her kesime ulaşmasını sağlamak, iyilikler konusunda farkındalık/kamuoyu oluşturmak ve iyiliğe teşvik etmek için “İyilik Haberleri” internetsitesi ve sosyal ağları oluşturup yapılan iyiliklerin paylaşılması sağlanacaktır. Proje sonunda yapılan etkinliklere katılan kişiler arasında yapılacak olan değerlendirme ile en etkili olanların belirlenip “En İyilerimiz” ödül programı düzenlenecektir.Proje, Ağustos 2018'de son bulacaktır.

Projenin uygulanması ile Güney Adana bölgesinde iyiliklerin daha çok yaygınlaşması ve iyilik haberlerinin yaygınlaştırılmasıyla da Güney Adana’nın kötü imajdan kurtulması hedeflenmektedir.