KADIN’IM VE BEN DE VARIM


Yönetici Kurum: Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü

Proje Ekseni: Sosyal İçerme

Proje Konusu: Güney Adana’da yaşayan kadınlarımızın maruz kaldıkları cinsiyet ayrımının ortadan kaldırılarak toplumda cinsiyet eşitliği farkındalığının oluşturulması ve kadınlarımızın aile ekonomisine katkı sağlayabilmelerinin sağlanması.

Proje Hedef Kitlesi: Güney Adana bölgesinde ikamet eden aileler.

Proje Ortak ve Paydaşları: İl Emniyet Müdürlüğü, İŞKUR, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, İl Müftülüğü, Seyhan Belediye Başkanlığı, Yüreğir Belediye Başkanlığı.

Proje Başlangıç ve Bitiş Tarihi: EYLÜL 2017 - AĞUSTOS 2018

Adana ülkemizde kadın ölümleri sıralamasında 2. sıradadır. Maddi yetersizlik ve aile içi anlaşmazlıklar sonucu aile içi şiddetin fazla olmasıtoplumda cinsiyet eşitliği farkındalığının olmaması projenin gerekçesidir.

Adana Valiliğimizin koordinesinde yürütülen Güney Adana Kalkınma Programı kapsamında Adana Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğünce “ Kadın’ım ve Ben de Varım ” projesi hazırlanmıştır. Projenin amacı, Güney Adana bölgesinde ikamet eden ve cinsiyet ayrımına maruz kalmış kadın bireylere çeşitli el becerileri kazandırarak aile ekonomisine katkıda ben de varım diyebilmeleri ve kadın karşı şiddet olayları ile kadın ölümlerinin önüne geçilmesidir. Ayrıca, şiddete uğramış kadınların koruma altına alınıp, psikolojik destek verilerek sosyal hayata uyumlarının sağlanması amaçlanmaktadır.

Eylül 2017’de başlayacak proje ile kadınlara hukuki haklara erişim, ekonomik gücün kazanımı, şiddet önleme bilinci oluşturma konularında bilgilendirme seminerleri düzenlenerek farkındalıklarının artırılması sağlanacaktır. Proje, 1 yıl süreyle bölgede uygulanacak olup çeşitli seminerler ve bire bir sosyal servis görüşmeleriyle kadınlarımızın sorunlarına çözüm bulunacaktır. Proje, Ağustos 2018'de son bulacaktır. Projenin uygulanması ile Güney Adana bölgesinde yaşayan kadınlarımızın aile ekonomisinde daha fazla söz sahibi olmasının sağlanması, kadın ölümlerinin önüne geçilmesi ve cinsiyet eşitliğinin güçlendirilmesi ile şiddet olaylarının bitirilmesi sağlanacaktır.