KORKMADAN GÜLÜMSE


Yönetici Kurum: İl Sağlık Müdürlüğü

Proje Ekseni: Sağlık

Proje Konusu: Güney Adana’da yaşayan engelli çocukların ağız-diş sağlığı konusunda tedavilerinin planlanarak kaliteli sağlık hizmeti almalarının sağlanmasıdır.

Proje Hedef Kitlesi: Güney Adana Bölgesinde yaşayan engelli öğrenciler ve yakınları.

Proje Ortak ve Paydaşları: İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü Büyükşehir Kent Konseyi Engelli Meclisi, Büyükşehir Belediye Başkanlığı, Seyhan BelediyeBaşkanlığı, Yüreğir Belediye Başkanlığı, Muhtarlıklar, ASKİ, TRT.

Proje Başlangıç ve Bitiş Tarihi: EYLÜL 2017 - ARALIK 2018

Engelli hastaların çocukluk döneminden başlayarak ağız-diş sağlığı konusunda eğitilmesi, engelli birey ile ilgilenen kişinin de bu konuda bilgili olması çok önemlidir. Engelli bireyler içinde ağız ve diş sağlığı hizmetlerinden yararlanma açısından en dezavantajlı grubu zihinsel engelliler oluşturur. Engelli hastalarımıza daha iyi hizmet verebilmek için özel tasarlanmış diş ünitelerine ve ameliyathanelere ihtiyaç vardır.

Valiliğimizin koordinasyonunda yürütülen Güney Adana Kalkınma Programı kapsamında hazırladığımız “Korkmadan Gülümse” projesi ile Güney Adana Bölgesinde yaşayan engelli çocukların ağız ve diş sağlığının korunması amaçlanmaktadır.

Projemiz, Eylül 2017 tarihinde başlayacaktır. Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Güney Adana Bölgesinde yaşayan engelli öğrencilerin bulunduğu 20 okul belirlenecek, diş hastalıkları tedavisi için 100 engelli öğrenciden oluşan isim listeleri oluşturulacaktır.

Proje Faaliyetleri: 100 engelli öğrencinin aileleri ile görüşülecektir. Diş hastalıkları tedavisi gereken öğrenciler, tedavi takvimi için bilgilendirme seminerine davet edilecektir. Seminerde randevu tarihleri belirlenerek diş tedavileri planlanacaktır. Engelli öğrenci ve ailelerine, öğrencilerin bulunduğu okullarda diş sağlığını koruma eğitimleri verilecek ve eğitim materyalleri dağıtılacaktır. Tüm kamu personeline yönelik, bireylerle sağlıklı iletişim bilgilendirme ve bilinçlendirme semineri verilecektir. Proje çıktıları ulusal ve yerel medyada, afiş ve broşürlerle tanıtılacaktır. ASKİ Dergisinde proje tanıtımı bilgi notu yayınlanacaktır.