MUTLU AİLEM VE SOSYAL REFAH


Yönetici Kurum: Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü

Proje Ekseni: Sosyal Ekonomik Destek (SED) Yardımı

Proje Konusu: Güney Adana bölgesinde yaşayan ve sosyo- ekonomik düzey olarak sıkıntı içerisinde bulunan ailelerimize gerekli SED yardımının yapılarak kamu hizmetlerinin daha aktif uygulanmasıdır.

Proje Hedef Kitlesi: Güney Adana bölgesinde yaşayan ve halen öğrenimine devam eden çocuklar ve aileleri.

Proje Ortak ve Paydaşları: İl Milli Eğitim Müdürlüğü

Proje Başlangıç ve Bitiş Tarihi: EYLÜL 2017 - AĞUSTOS 2018

Güney Adana bölgesinde ikamet eden ve ekonomik yetersizlik içerisinde bulunan aileler mevcuttur. Bahse konu ailelerin çocuklarını okula göndermekte sıkıntı çektikleri bilinmektedir. Bu nedenle çocuklar okul hayatına alışamamakta ve sürekli devamsızlığa yönelmektedir. Bölgede yaşayan ihtiyaç sahibi ailelere kurumumuzca sosyal inceleme yapılarak gerekli SED yardımlarının yapılması planlanmaktadır.

Adana Valiliğimizin koordinesinde yürütülen Güney Adana Kalkınma Programı kapsamında Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğünce “ Mutlu Ailem ve Sosyal Refah ” projesi hazırlanmıştır. Proje ile Güney Adana bölgesinde yaşayan ve sosyo-ekonomik düzey olarak sıkıntı içerisinde bulunan ailelerimize gerekli yardımlar ilgili mevzuat çerçevesinde yapılarak, kamu hizmetlerinin daha aktif uygulanması amaçlanmaktadır. Proje ile bölgede bulunan ve okula maddi kaynaklı sıkıntılar yüzünden gidemeyen çocukların önceki yıllara göre azaltılması hedeflenmektedir.

Eylül 2017’de başlayacak proje ile Güney Adana bölgesinde belirlenmiş mahallelerde ikamet eden ve sürekli devamsızlık yapan çocuklarımızın ailelerine saha ekiplerimizle, ikametlerinde sosyal inceleme yapılacaktır. Mevzuata uygun bulunanlara okul hayatları boyunca gerekli SED yardımı yapılarak okul hayatı dışındaki dış etkilerden çocuklarımızın uzaklaştırılması sağlanacaktır. Proje, Ağustos 2018'de son bulacaktır.

Projemizin uygulanması sonucunda, bölgedeki tüm ihtiyaç sahibi ailelere ulaşılarak özellikle çocuklarımızın okul hayatına ve ailelerimizin sosyal refaha erişimine katkıda bulunulmuş olacaktır.