MUTLU EVLİLİK-MUTLU GELECEK


Yönetici Kurum: Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü

Proje Ekseni: Sosyal İçerme

Proje Konusu: Güney Adana Bölgesinde ikamet eden aile kavramı hakkında farkındalık oluşturamayan, evlilik düzenini sağlayamayan ve sonucunda sağlıklı nesillerin yetişememesi durumuna karşı önlem alarak ailelerdeki boşanma olaylarının önüne geçilmesidir.

Proje Hedef Kitlesi: Güney Adana bölgesinde ikamet eden aileler.

Proje Ortak ve Paydaşları: İl Müftülüğü

Proje Başlangıç ve Bitiş Tarihi: EYLÜL 2017 - AĞUSTOS 2018

Güney Adana Bölgesinde özellikle aile içi anlaşmazlıkların önüne geçilememesi ve boşanma olaylarına kadar varan sıkıntıların çözüme kavuşturulamaması projemizin ana gerekçesidir. Aile kavramı hakkında farkındalık oluşmaması ve buna bağlı olarak evlilik düzeninin sağlanamaması aile bütünlüğü açısından kötü sonuçlar doğurmaktadır.

Bu nedenle Adana Valiliğimizin koordinesinde yürütülen Güney Adana Kalkınma Programı kapsamında Adana Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğünce “ Mutlu Evlilik – Mutlu Gelecek ” projesi hazırlanmıştır. Projenin amacı; evlilik öncesi ve evlilik sırasında gerekli iletişim becerilerinin geliştirilmesi ile boşanma oranlarının en aza indirgenmesidir. Ayrıca, evlilik öncesi ve evlilikte manevi değerlerin ve aile bağlılığının önemine vurgu yapılması sağlanacaktır.

Eylül 2017’de başlayacak proje ile Güney Adana Bölgesinde projemize uygun aileler belirlenerek evlilik öncesi ve evlilik sırasındaki aile eğitim programları uzman ekiplerimizce uygulanacaktır. Proje 1 yıl süreyle uygulanacak olup gelecek nesillerin daha mutlu ve huzurlu ortamda yaşamalarının sağlanması amaçlanmaktadır. Proje, Ağustos 2018'de son bulacaktır.

Projenin uygulanması sonucu, çiftlere evliliköncesi ve sonrası gerekli iletişim becerileri kazandırılacaktır. Böylece boşanma oranları en aza indirgenerek mutlu aile olgusunun pekiştirilmesi sağlanacaktır. Sağlıklı- mutlu nesillerin oluşmasına katkı sağlanacaktır.