NİTELİKLİ EVDE BAKIM ELEMANI YETİŞTİRME EĞİTİMİ


Yönetici Kurum: İl Sağlık Müdürlüğü

Proje Ekseni: Sosyal Hizmet

Proje Konusu: Güney Adana’da yaşayan evde sağlık hizmetine ihtiyaç duyan hasta ve hasta yakınlarına nitelikli hasta bakım eğitimlerinin verilmesidir.

Proje Hedef Kitlesi: Güney Adana Bölgesinde evde bakım hizmeti alan 8500 hasta ve hasta yakınları,60 işsiz birey.

Proje Ortak ve Paydaşları: İl Milli Eğitim Müdürlüğü, İl Müftülüğü, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü, Muhtarlıklar, KOSGEB, İŞKUR, Büyükşehir Belediye Başkanlığı, Seyhan Belediye Başkanlığı, Yüreğir Belediye Başkanlığı, Büyükşehir Kent Konseyi Engelli Meclisi.

Proje Başlangıç ve Bitiş Tarihi: EYLÜL 2017 - ARALIK 2018

Dünya nüfusu hızla yaşlanmaktadır. Yaşlı,hasta ve engellilerimizin bakımı çok önemlidir. Dezavantajlı konumdaki engelli, yaşlı ve hasta vatandaşlarımıza sunulan bakım kalitesi, ailenin bilinç düzeyi başta olmak üzere sosyo-ekonomik durumu ile doğrudan ilgilidir. Hastanın yaşam kalitesini, öncelikle ailede verilen sağlık bakımı belirler.

Valiliğimizin koordinasyonunda yürütülen Güney Adana Kalkınma Programı kapsamında hazırladığımız “Nitelikli Evde Bakım Elemanı Yetiştirme Eğitimi” projesi İl Sağlık Müdürlüğü koordinasyonunda yürütülecektir. Projemizde Güney Adana Bölgesinde yaşayan ve evde sağlık hizmeti kapsamına giren 8500 hastanın sağlık bakımı konusunda bilgi düzeylerinin artırılması hedeflenmiştir. Güney Adana Bölgesinde evde sağlık hizmeti alan hastalarımızın yakını olmadığında bakım süreçlerinde görev alacak yaşlı ve hasta refakatçisi yetiştirilmesi projemizin öncelikli amacıdır. Yaşlı ve hasta refakatçisi yetiştirme programı İŞKUR tarafından desteklenecek olup 60 kursiyer Şakirpaşa Halk Eğitim Merkezi'nde eğitim alacaktır.

Proje süresince İl Müftülüğümüz evde sağlık hizmeti alan hastaları ziyaret edecek, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü ile koordineli geziler yapılacaktır. Projenin uygulanması ile Güney Adana Bölgesinde evde sağlık hizmeti alan hastalarımızın ve hasta yakınlarının yaşam konforlarının artırılması ve oluşabilecek komplikasyonların önlenmesi sağlanacaktır. Bu alanda ihtiyaç duyulan yaşlı ve hasta refakatçisi olarak yetiştirilecek 60 kursiyerimize, KOSGEB tarafından verilecek girişimcilik eğitimleri ile isteyen kursiyer kendi işini kurabilecektir. Evde sağlık hizmetleri adına hastaların beklentilerine cevap veren eğitim, sağlık ve sosyal içerme gibi birçok bileşenden oluşan projemizin ortaklarımızla birlikte sağlanan güçlü işbirliği ağları ile başarılı bir model olması hedeflenmiştir.Proje, Aralık 2018'de son bulacaktır.