SAĞLIK ELÇİLERİ


Yönetici Kurum: İl Sağlık Müdürlüğü

Proje Ekseni: Sağlık

Proje Konusu: Güney Adana’da yaşayan bireylerin sağlıklı yaşam konusunda bilinç ve doğru davranış kazandırılarak model olması ve halkın bilinçlendirilmesi amaçlanmaktadır.

Proje Hedef Kitlesi: Güney Adana bölgesinde yaşayan öğrenciler ve aileleri, gençler, okul aile birlikleri, kamu çalışanları eşleri, esnaflar.

Proje Ortak ve Paydaşları: Milli Eğitim Müdürlüğü, İl Emniyet Müdürlüğü, İl Müftülüğü, KOSGEB, İŞKUR, Adana ESOB, ATO, Büyükşehir Belediye Başkanlığı, Seyhan Belediye Başkanlığı, Yüreğir Belediye Başkanlığı.

Proje Başlangıç ve Bitiş Tarihi: EYLÜL 2017 - ARALIK 2018

ilimizde sağlık hizmetleri sunumunda Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS) kullanım oranı %20 dir. Ayrıca sağlık yaşam göstergesinde ilimiz 66.sıradadır. Adana İli merkez ve ilçelerinde esnaflarımızdan başlayarak gönüllü sağlık elçileri yetiştirilmesi hedeflenmiştir. Mahallelerde esnaflarımızın sağlıklı yaşam konusunda bilinç oluşturulması ve doğru davranış kazandırılarak model olması ve halkın bilinçlenmesine katkı sağlanması amaçlanmıştır.

Valiliğimizin koordinasyonunda yürütülen Güney Adana Kalkınma Programı kapsamında hazırladığımız” Sağlık Elçileri” projesi ile hazırlanacak sağlık okur yazarlığı eğitim programı kapsamında; esnaflarımıza MHRS kullanımı, anne ve bebek sağlığı, akılcı ilaç kullanımı, sağlık okur yazarlığı, uyuşturucu ve alkol bağımlılığıkonularında verilecek eğitimlerle bilgi ve farkındalıkdüzeylerinin artırılması hedeflenmektedir.

Eylül 2017'de başlayacak projemiz ile Adana Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği ile protokol yapılacak ve 25.000 esnafımıza Sağlık Elçileri Eğitim Programları kapsamında eğitim verilecektir.

Proje Faaliyetleri: Adana Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (Adana ESOB) üyelerinden oluşan gruplara Sağlık Elçileri Eğitim Programları kapsamında hazırlanan başlıklarda, alanında uzman doktor, hemşire, eczacı ve psikologlardan oluşan sağlık ekimizle eğitim verilecektir. Eğitim programını başarı ile tamamlayan katılımcılara "Sağlık Elçisi Programı Katılım Belgesi" verilecektir. 

Projenin uygulanması ile Güney Adana Bölgesinde yaşayan bireylerde sağlık okuryazarlığı düzeylerinin artması, anne bebek sağlığı konusunda farkındalık, MHRS kullanımında artış beklenmektedir.