SAĞLIKLI YAŞAM HAREKETİ


Yönetici Kurum: İl Sağlık Müdürlüğü

Proje Ekseni: Sağlık

Proje Konusu: Güney Adana’daki öncelikle öğrencilerin kendi sağlığı üzerindeki sorumluluğunu artırmak ve sosyo- ekonomik sebepler sonucu oluşan sağlık sorunlarını en aza indirgeyerek, sağlığa yönelik risklerden korumaktır. 5-14 yaş grubu çocuklardan başlayıp ailelere ulaşarak toplumun sağlık düzeyini iyileştirmektir.

Proje Hedef Kitlesi: Güney Adana bölgesinde bulunan gönüllü olarak belirlenen 5 ilkokul ve 5 ortaokulda öğrenim gören, 5-14 yaş aralığındaki 6.000 öğrenci, 200 öğretmen ve 1500 veli

Proje Ortak ve Paydaşları: İl Milli Eğitim Müdürlüğü

Proje Başlangıç ve Bitiş Tarihi: EYLÜL 2017 - AĞUSTOS 2018

Projenin amacı, bölgedeki insanların sağlıklarını tehdit edebilecek risklerin ve hastalıkların oluşmadan önlenmesi için okul çağındaki çocuklarda doğru ve kalıcı davranış değişikliği oluşturarak, öğrenci, öğretmen ve velilerin sağlık bilincini yükseltmektir.

Güney Adana Bölgesinde yaşayan insanların çoğunluğu çeşitli nedenlerle sağlıklarını korumak konusunda Adana’nın diğer mahallelerinde yaşayan insanlara kıyasla daha fazla risk altındadırlar. Sağlığı korumanın tedaviden daha düşük maliyetli ve daha etkin olması nedeniyle bu bölgelerde sağlığı koruma çalışmalarına ağırlık verilmesi gerekmektedir. Bu nedenle, bölgedeki sağlık bilincini oluşturmak, farkındalıkları yükseltmek ve kalıcı davranış değişikliği oluşturmak gerekmektedir.

Bu kapsamda, Adana Valiliğimizin koordinesinde yürütülen Güney Adana Kalkınma Programı bünyesinde, İl Sağlık Müdürlüğünce “Sağlıklı Yaşam Hareketi” projesi hazırlanmıştır.

Projenin amacı, bölgedeki insanların sağlıklarını tehdit edebilecek risklerin ve hastalıkların oluşmadan önlenmesi için okul çağındaki çocuklarda doğru ve kalıcı davranış değişikliği oluşturarak, öğrenci, öğretmen ve velilerin sağlık bilincini yükseltmektir. Projeye Ekim2017 tarihinde, Güney Adana’daki 5 ilkokul ve 5 ortaokulda sağlık eğitimleriyle başlanacaktır. 5-14 yaş aralığındaki6.000 öğrenci, 200 öğretmen ve 1500 veliye ulaşılması hedeflenmiştir.

Proje kapsamında, sağlık görevlileri tarafından öğrencilere, öğretmenlere, velilere bulaşıcı hastalıklar, kişisel hijyen ve el yıkama, sağlıklı beslenme ve fiziksel aktivite, organları ve kronik hastalıkları tanıyorum ve ilk yardım konularında sağlık eğitimleri verilecek, ilgili pekiştirme çalışmaları ise sınıf öğretmenleriyle tamamlanacaktır. Ayrıca, İnteraktif Etkinlikler düzenlenecektir. İlköğretim öğrencilerine yönelik Aile Hekimimi Tanıyorum, Sağlığımı Koruyorum, Minik Antrenörler Evde etkinliği ile okulöncesi öğrencilerine yönelik Diyetisyenle Sağlıklı Beslenmeye Adım Adımetkinlikleri yapılacaktır. Proje, Ağustos 2018 tarihinde son bulacaktır.

Projenin uygulanması ile Güney Adana bölgesinde yaşayan çocuklarda, erken yaşta sağlık bilinci oluşturularak, doğru davranış değişiklikleri ve sağlık konularında farkındalık oluşturulması beklenmektedir.