ŞEN CAMİLER


Yönetici Kurum: Adana İl Müftülüğü

Proje Ekseni: Sosyal Uyum

Proje Konusu: Güney Adana mahallelerimizde camilerimizin birleştirici özelliğini daha etkin hale getirerek millî ve manevî değerler bilincini arttırmak. Farklılıklarımızın zenginliğimiz olduğu bilinci oluşturmak.

Proje Hedef Kitlesi: Güney Adana bölgesinde yaşayan vatandaşlarımız.

Proje Ortak ve Paydaşları: İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü, Seyhan Belediye Başkalığı, Yüreğir Belediye Başkanlığı, Çukurova Üniversitesi, Muhtarlıklar, İlgili STK’lar.

Proje Başlangıç ve Bitiş Tarihi: EYLÜL 2017 - AĞUSTOS 2018

Güney Adana bölgesinde yer alan mahallelerde, şehrin kuzeyine kıyasla daha kötü yaşam koşullarının bulunduğu gözlemlenmektedir. Bölgede suça karışma oranı Adana geneline oranla daha yüksek olduğu görülmektedir. Bu suçların engellenmesinde cezai işlemlerle mücadele edilmesiyle birlikte, değerler eğitimi alanında hizmet verilmesinin de katkı sunacağı düşünülmektedir. Zira milli ve manevi değerlerin yüksek olduğu toplumlarda suç oranlarının düşük olduğu bilimsel bir gerçektir.

Adana Valiliğimizin koordinesinde yürütülen Güney Adana Kalkınma Programı bünyesinde, Adana İl Müftülüğünce “Şen Camiler” projesi hazırlanmıştır. Bu proje ile Güney Adana bölgesinde hizmet veren camilerin, cami içi ve cami dışı hizmetlerine ivme kazandırılması, din görevlilerimizin koordinesinde milli ve manevi değerlerin etkin bir şekilde anlatılmasıyla bölgede yaygınlaşan suçların önlenmesine katkı sunulması, ayrıca toplumun birliği, beraberliği ve sosyal bütünleşmenin sağlanması ve toplumun büyük çoğunluğu tarafından kabul edilmiş ve onaylanmış temel değerler konusunda farkındalık oluşturulması hedeflenmektedir.

Eylül 2017'de başlanacak proje ile Güney Adana mahallelerimizde hizmet veren 250 civarındaki camimizde Ağustos 2018’e kadar 150 bin kişiye ulaşılması hedeflenmektedir. Proje kapsamında “Şen Camiler” “Sokaktan Camiye” sloganıyla camilerimizin gençler için cazibe merkezi olması sağlanacaktır. Bu kapsamda, camilerde masa tenisi, langırt, güreş ve jimnastik minderi gibi sportiffaaliyetlerinyapılmasına olanak sağlanacaktır. Gençlerin gerçekleştirilecek olan etkinliklere katılımını ve katılımlarının devamlılığını sağlamak için “Tespihini Tamamla” etkinliği yapılacaktır. Toplumsal kardeşlik duygularını inşa etmek için, Güney Adana’daki camilerimizle, Kuzey Adana’daki camilerimiz arasında “Kardeş Camiler” oluşturulacaktır. Camilerimizin bulunduğu cadde ve sokaklarda farkındalık oluşturması ve millî-manevî duygulara dokunması için “Camilerimiz Renklensin” faaliyeti hazırlanmıştır. Bu faaliyet kapsamında, cami dış duvarları manevî dokusuna uygun bir şekilde boyanacaktır. “Hoş Sada” sloganıyla Güney Adana camilerimizde her ay bir değerimizi, bölge halkının gündemine taşıyarak farkındalık oluşturulacaktır. Her ayın ilk pazarı, en az 5 caminin iş birliği ile“- Huzurda Buluşuyoruz” toplantıları düzenlenecektir. Bu toplantılarda sunum yapmak üzere uzman/uzmanların katılımı sağlanacaktır. Proje, Ağustos 2018 tarihinde son bulacaktır.

Projenin uygulanmasıyla Güney Adana bölgesinde, milli ve manevi değerlerin yaygınlaşması, buna bağlı olarak da suç oranlarının azalması hedeflenmektedir.