Vali DEMİRTAŞ ve Eşi Hanımefendi Beyhan DEMİRTAŞ ‘’Çocuklar Okula Gitsin Diye’’ Projesi Kapsamında Öğrenci Ailelerini Ziyaret Etti


 
Vali Mahmut Demirtaş ve Eşi Hanımefendi Beyhan Demirtaş, Güney Adana Kalkınma Programı ‘’Çocuklar Okula Gitsin Diye’’ projesi kapsamında Seyhan ve Yüreğir ilçelerinin güney mahallelerinde yaşayan ve maddi durumunun yeterli olmaması nedeniyle okula devam edemeyen öğrencilerin ailelerini ziyaret etti.
 
Proje kapsamında yapılan saha çalışmasında lise 1. sınıf öğrencisi Alican Uslu ile ortaokul 4. sınıf öğrencisi Telfa Öztürk'ün imkansızlıklar nedeniyle eğitim öğretimlerine devam edemediği tespit edildi. Okuluna 71 gündür gidemeyen Telfa Öztürk'ün işsiz ağabeyi için bir tekstil fabrikasında, okulundan 21 gündür ayrı kalan Alican'ın ağabeyine de kargo firmasında iş bulundu.
 
Ekonomik sebeplerle okula devam edemeyen öğrencilerin aile bireylerinden mesleği olanların işe yönlendirilmesi, meslek sahibi olmayan aile bireylerinin ise meslek kurslarına yönlendirilerek meslek edindirilmesi ve işgücüne katılımlarının sağlanması amacıyla gerçekleştirilen proje çerçevesinde Vali Demirtaş ilk olarak Öğrenci Alican Uslu ve ailesini evinde ziyaret etti.
 
Gülpınar Mahallesi'nde Uslu ve ailesiyle görüşen Vali Demirtaş yaptığı konuşmada, yürütülen projeyle bir taraftan çocukların okula gitmesini sağlarken bir taraftan da ailesindeki bir kişiye iş bulduklarını söyledi. Amaçlarının çocukların eğitimlerine devamını sağlamak olduğunu anlatan Vali Demirtaş, "Hangi sebeple olursa olsun hele maddi sebeplerden dolayı çocuklarımız okullarına gidemiyorlarsa bunların okula devam etmesi için ailelerle görüşüyoruz. Aile iş sahibi değilse mutlaka iş sahibi yapıyoruz." diye konuştu.
 
Projeyle ilgili devamsızlık yapan öğrencilerle ilgili tarama ve saha araştırma çalışmalarının devam ettiğini belirten Vali Demirtaş, şu ana kadar 6 öğrencinin okula yeniden kazandırıldığını kaydetti.
 
Ağabey Abbas Uslu, dört aydan bu yana işsizken proje sayesinde işe yerleştirildiğini, kardeşinin de okuluna devam edebileceğini söyledi. Öğrenci Uslu da derslerinde başarı göstererek asker olmayı istediğini dile getirdi.
 
Vali Demirtaş daha sonra Telfa Öztürk'ü de evinde ziyaret etti. Öztürk, okula gidemediği için çok üzüldüğünü, bundan sonra her şeyin daha iyi olacağına inandığını ifade etti. Ağabey İzzettin Öztürk de hem iş sahibi olduğunu hem de kardeşinin eğitimine devam edeceğini belirterek bundan sonra kardeşini kendisinin okutacağını kaydetti.